Teadlased on tõestamas, et terves kehas on tõepoolest terve vaim

Vaevalt on see kellelegi uudis, et trenn on füüsilisele tervisele kasulik. Paljud inimesed veedavad oma füüsilise tervise eesmärkide saavutamiseks pikki tunde jõusaalis ja vajadusel kasutavad ka valgupõhiseid toidulisandeid, mida on võimalik osta aadressil https://www.mrbiceps.ee/kataloog/spordilisad/valk-proteiin/, et kogu protsessi veelgi efektiivsemaks muuta. Näiteks kreatiin on suhteliselt konsensuslikult heakskiidetud kui efektiivne toidulisand lihasmassi ja jõu suurendamiseks.

Ilmselt pole mingi üllatus, et treening on kasulik ka vaimse tervise jaoks. Kuid teadlased on nüüd tegemas edusamme, et mõista, kuidas täpselt treening võib vaimset tervist parandada.

Treening – vahend depressiooni vastu

Mõned tugevaimad tõendid treeningu vaimse kasu kohta keskenduvad depressioonile. Teadlased on viimaste aastate jooksul läbi kümnete uuringute järeldanud, et treening on depressiooni vastu selgelt tõhus ja mõnes uuringus samaväärne antidepressantidega.

Ja treeningul on mitmeid eeliseid. Esiteks kulub antidepressantide täieliku toime ilmnemiseks tavaliselt mitu nädalat või kuud. Treening võib parandada meeleolu peaaegu kohe, muutes selle väärtuslikuks täienduseks ravimitele või teraapiale. Lisaks võib treening neutraliseerida mõningaid antidepressantide ebameeldivaid kõrvalmõjusid, nagu kaalutõus.

Lisaks on treeningul vähe negatiivseid kõrvalmõjusid, mis on nii levinud depressiooni ja muude vaimsete häirete ravimitega teraapias. Paljud vaimse tervise probleemidega inimesed ei ole entusiastlikud kogu oma ülejäänud elu ravimitega elamisest ja on huvitatud muudest võimalustest. Treening võib olla üks neist võimalustest.

Sellel mündil on siiski ka teine ​​külg, mis oli eriti oluline Covid-19 pandeemia ajal: kui treening stabiliseerib vaimset tervist, siis kõik, mis takistab juba treeninguga harjunud inimestel treenimast, destabiliseerib seda.

Treening ja terve aju

Teadlased on välja pakkunud mõned ideed selle kohta, kuidas treenimine vaimset tervist parandab. Tundub, et treeningul ei ole palju pistmist kardiovaskulaarse vormi või lihasjõuga ehk treeningu kõige ilmsemate füüsiliste eelistega, sest see, kui kõvasti inimene treenida suudab, on vaid nõrgalt seotud tema vaimse tervisega. Peab toimuma midagi muud, mis on olulisem kui lihtsalt füüsiline pool.

Üks tõenäoline võimalus on see, et treening turgutab nii aju kui ka keha. Füüsiline treening vallandab valgu, mida tuntakse kui tserebraalne neurotroofne faktor. See on üks peamisi molekule, mis soodustab uute ajurakkude kasvu – sealhulgas võib-olla ka hipokampuses, mälu ja õppimise seisukohalt olulises ajupiirkonnas. Kuna depressiooni, ärevuse ja skisofreeniaga inimestel kipub hipokampus olema väiksem või moonutatud, võib selle valgu suurendamine treeningu kaudu olla üks viis, kuidas füüsiline aktiivsus võib aidata neid haigusseisundeid hallata.

Keha liigutamine ja vaimu kaasamine

Kuid ajurakkude kasvatamine ei ole ainus viis, kuidas füüsiline aktiivsus võib olla kasulik neile, kes kannatavad vaimse tervise häirete all. Treening võib iseenesest olla kasulik, muutes inimeste mõttemustreid.

Vaimse tervise probleemidega inimestele võib lihtsalt millegi – ükskõik mille – tegemine olla iseenesest kasulik, sest see köidab nende tähelepanu ega lase neil oma seisundi peale mõelda.

Lisaks meelte hõivamisele annavad regulaarsed treeningud treenijatele ka selge tunde edusammudest, kuna jõud ja füüsiline vorm paranevad. See millegi saavutamise tunne, mis võib olla eriti märgatav jõutreeningu puhul, kus inimesed saavutavad kiiret ja kergesti mõõdetavat kasu, võib aidata leevendada mõningast ärevuse ja depressiooni koormust.

Ka pillimäng, keeleõpe ja paljud muud tegevused võivad aidata inimestel sarnasel viisil toime tulla vaimse tervise häiretega. Treening teeb aga enamat, muutes selle vaimse tervise juhtimisel üheks parimaks valikuks.

Comments are closed.