Soovitused sülearvuti valimiseks

Sülearvuti ostmine võib olla tõeline väljakutse – valikus on kümneid erinevaid mudeleid sadade erinevate näitajatega ning ka hinnaklass on väga erinev. Kuidas leida enda soovidele vastav arvuti nii, et hiljem ei peaks pettuma?

Enne valimist määra enda ootused

Arvutit ostma minnes pane kõigepealt paika oma ootused. Mis eesmärgil kasutad arvutit ennekõike? Netis surfamiseks? Arvete maksmiseks ja uudiste lugemiseks? Soovid salvestada ja kuulata muusikat ning vaadata filme? Tegeled keerukate tabelite ja arvukate dokumentidega?

Või kasutad sülearvutit ennekõike mängimiseks, piltide töötlemiseks ja graafiliseks disainiks?

Kodune kommunikatsioonivahend

Kui arvutit kasutatakse peamiselt kodustes tingimusteks argitoimetuste tegemiseks (suhtlemine, uudiste lugemine, arvete maksmine) ja puuduvad erilised nõudmised, võib rahulikult vaadata pigem tagasihoidlikuma hinnaklassi mudeleid. Kui soovite arvutit aegajalt kaasa võtta, on hea lahendus tugevama metallist korpusega sülearvuti, samuti tasub siis tähelepanu pöörata aku kestvusele.

Minimaalseks kasutamiseks sobib hästi minisülearvuti ehk netbook. Need väikesed ja odavaima hinnaklassi arvutid ei sobi suuremat jõudlust nõudvate tegevuste jaoks (pilditöötlus, mahukad tabelarvutused, keerulise graafikaga mängud). Küll aga on netbook-id ideaalseks lahenduseks neile, kes kasutavad sülearvutit peamiselt suhtlusvahendina või arvutit kaasas kandes tekstide kirjutamiseks.

Minisülearvutites on kasutusel näiteks Intel Atom ning AMD C-seeria protsessored. Neid eelistatakse mada voolutarbimise ja soodsa hinna tõttu ning need sobivad suurepäraselt igapäevaseks veebis surfamiseks, tekstiloomeks ja muusika kuulamiseks.

Liikuv töö ja eluviis

  • Arvuti mälu. Soodsamatel mudelitel on operatiivmälu 2-4GB, mis on igapäevaseks kasutamiseks piisav. Siinkohal tuleb internetis toimetades arvestada, et nii Google Chrome kui ka Internet Explorer kasutavad vahemälu ning kui kui korraga on lahti liiga palju aknaid, muutub arvuti aeglaseks.
  • Kõvaketas. Seadmete valikus on siinkohal HDD ja SSD kõvakettad – viimased on võimsamad, kiiremad, vastupidavamad, ning enamasti otstarbekam valik. Kõvaketta mahu pärast ei pea väga palju muretsema – alati on võimalus soetada väline kõvaketas või kasutada andmete säilitamiseks ja varundamiseks pilvelahendusi.
  • Protsessori puhul on oluline jõudlus. Minisülearvutites kasutatavad protsessorid jäävad keerulisemate toimingutega, nagu mitme video korraga mängimine, või kümne avatud brauseriaknaga toimetamine, tihti hätta. Intel Core i5 ja i7 protsessorid tarbivad vähe voolu ja on oluliselt võimsamad kui Intel Pentium ja Celeron protsessorid. Võimalusel tasub eelistada vähemalt i5 protsessoriga sülearvutit, mille jõudlus on taas tavakasutajale piisav. Kes tegeleb videotöötlusega, vajab i7 protsessori võimsust.
  • Tavatarbija jaoks on energiatarbimise osas ökonoomseim lahendus protsessoriga integreeritud graafika- ehk videokaart. See võimaldab mängida lihtsamaid mänge, vaada HD-videosid või Blu-Ray filme. Enamikel soodsamatel arvutitel on videokaart integreeritud, ning eraldi selle valimise pärast muretsema ei pea. Kergem on erinevaid näitajaid jälgida MacBook’ide puhul, sest need ei eristu niivõrd palju ja mudeleid ei ole nii pika nimekirjana, mis ajaks silmeeest kirjuks.

Pildi-või fototöötlus ja arvutimängud

  • Mälu. Kui soovite saada tõsiselt head mänguelamust või tegelete tipptasemel arvutigraafikaga (disain, videotöötlus), on soovitav valida 8-16GB operatiivmälu.
  • Parim soovitus protsessori osas on neljatuumaline Intel Core i7, kuid ka keskmise hinnaklassiga kahe või neljatuumalised Intel Core i5 on sobilikud.
  • Kõvaketas. Videotöötlusel ooteaegade lühemdamiseks või hea mänguelamuse saamiseks tuleb valida SSD kõvakettaga sülearvuti.
  • Professionaalseks graafiliseks tööks on soovituslik soetada eraldiseisva graafikakaardiga sülearvuti.

Aku, korpus, ekraan ja lisad

Mida võimsam on arvuti, seda suurem on ka arvuti voolutarbimine. Seetõttu ei sobi väga võimsad või vastupidi – väga õhukesed ja nõrga akuga sülearvutid neile, kes liiguvad palju ringi ning kelle jaoks on oluline aku kestvus. Kui sülearvuti on enamasti statsionaarselt vooluvõrku ühendatud, pole aku kestvus määrav. Kuid laadija kaasaskandmine tähendab kotis olevat lisaraskust, mida ei saa soovitada kui parimat lahendust.

Aku näitajaid võrreldes tasub olla teadlik, et kirjeldused toodud aku kestvus on mõõdetud ideaalsetes tingimustes ja mõõduka kasutamise juures. Igapäevaelus aktiivse kasutamise juures pakub sülearvuti aku poole kuni kaks kolmandikku näidatud aku kestvusest.

Palju ringi liikudes tasub valida vastupidavamast materjalist korpusega arvuti, nagu näiteks alumiiniumist, süsinikkiust või magneesiumsulamist. Plastikkorpusega arvutid on küll madalama hinnaga, kuid pikas plaanis ei ole need nii vastupidavad ja sobivad pigem inimestele, kes sülearvutiga oluliselt ringi ei liigu.

Ekraani puhul tuleb lisaks suurusele ka otsustada kas mati või läikiva ekraani kasuks. Matt ekraan ei peegelda nii palju valgust, on silmadele sõbralikum ja värvid ning kontrastsus on mahedam. Läikiv ekraan annab hea terava pildi, kirkamad värvid ning on sobilik just mängudeks ja filmide vaatamisteks. Kui mängimine ei ole põhiline eesmärk, on matt ekraan hea valik.

Lõpuks kasub otsustada, kas soovite kasutada ka puuteekraani. Mitmed kaasaegsed sülearvutid pakuvad ka seda võimalust.

Sülearvuti ostmine võib esialgu tunduda keeruline, kuid kui teil on eelnevalt teada, milleks arvutit kasutate, saate ebasobivad või ebapraktilised lahendused välistada ning leida sülearvuti, mis on kooskõlas vajaduste ja eelarvega.

Comments are closed.