Kuidas leida selga toetavat madratsit?

Ootamatu seljavalu on ebamugav ja segadusse ajav. Kui Sa pole midagi oma elustiili juures muutnud, teadlikult selga vigastanud, kuid sellegi poolest tunned hommikuti seljavalu, võib põhjus olla magamisasemes. Liiga pehme või kõva madrats ei toeta piisavalt selga ning põhjustab vaegusi.

Kas seljavalu põhjuseks on madrats või elustiil?

Kuidas saada aru, kas seljavalu on põhjustatud voodi madratsist? Kui seljavalu on esimene asi, mida ärgates märkad, proovi võimelda ja sirutada. Magamisasendist ja -asemest tulenev seljavalu peaks mõnekümne minutiga mööduma ning venitusharjutused aitavad enesetunnet parandada.

Samuti annab rahutu uni ja vähkremine voodis märku madratsi vahetuse vajalikkusest – võibolla on mugava magamisasendi leidmine muutunud äravajunud madratsi tõttu aeganõudvaks ülesandeks?

Milline madrats on seljasõbralik?

Meil kõigil on erinevad eelistused aseme osas ning seetõttu on raske öelda, milline on see ainus ja õige lahendus. Mõnele meeldib pehme mõnus voodi, kuhu pikali visates on tunne nagu hõljuks pilvedes, teised eelistavad jällegi tugevat küljealust. Mõlemal juhul on võimalik leida seljasõbralik lahendus, peaasi, et tegemist ei oleks liiga pehme või vastupidi, liiga kõva madratsiga.

Liiga kõval pinnal magades on osad kehaosad suuremat surve all. Kui ase on aga liiga pehme, vajub keha madratsisse ja on taas mõnevõrra ebaloomulikus asendis.

Öine ebatavaline rühiasend põhjustab lisapinget selgroole või võimendab teisi lihaspingeid, mistõttu võib ajuti ärgates tunda end aastaid vanemana.

Lihtne käetest aitab selgitada, kas madrats on liiga pehme, kõva või täpselt paras teie kehakuju ja -raskuse jaoks. Visake madratsile pikali ja proovige kätt alaselja alla panna. Kui madratsi ja alaselja vahele jääb palju ruumi, on madrats liiga kõva, kui aga kätt vahele panna ei õnnestu, on madrats liiga pehme. Ära unusta ka valida endale sobivad voodilinad, et muuta magamine veel mugavamaks.

Erinevate madratsitüüpide plussid ja miinused

Memory foam ehk vaht. Memory foam’i puhul on keharaskus ühtlasemalt jaotunud ning pikali olles pole ükski kehaosa liigse surve all. Nagu ka vedrumadratseid, nii on ka memory foam madratseid erineva pehmusastmega. Seda tüüpi madrats võib sobida pigem neile, kes eelistavad magada kõhuli.

Vedrumadrats. Vedrumadrats on sobilik valik neile, kes eelistavad magada kõhuli, samuti on see sobilik suurema kehakaaluga inimestele. Vedrumadratsi puhul on oluline teha kindlaks, kas tegu on pocket-tüüpi madratsiga või mitte. Pocket-tüüpi vedrumadratsi eluiga on oluliselt pikem ning see ei lähe nii kiiresti vormist välja.

Hübriidmadratsid. Hübriidmadratsid on enamasti kuldne kesktee pehmete ja kõvade variantide vahel ning seetõttu kõige sobivamad neile, keda vaevad seljavalud. Miinuseks on madratsite suhteliselt kõrge hinnatase.

Lateksmadrats. Lateksmadrats on kõvem kui memory foam ja toetab selga paremini, samuti sobib see neile, kes eelistavad magada jahedamas keskkonnas. Miinuseks võib osutuda allergia lateksi vastu, samuti võib mõne inimese jaoks olla häiriv lateksmadratsile omane vaevu tajutav lõhn.

Kuidas siis leida sobivaimat madratsit?

Sobivaima ja parima madratsi leidmine algab madratsite proovimisest. Poodides on lubatud vähemasti selili heita väljas olevale näidismadratsile ja proovida aru saada, kas seda tüüpi magamisase sobib hästi, või mitte väga. Selle tunde põhjal tasub teha ka enda jaoks järeldused, kas selline madrats sobib. Esialgu võib madratsi valik osutuda väljakutseks, kuid proovimine aitab kiirelt aru saada, missugust küljealust tegelikult vajad.

Tavaliselt on kohe aru saada, kas magamisase on ebamugavalt pehme või ebamugavalt kõva. Ning missugune on täpselt õige. Nii leides endale sobivaima madratsi tüübi, saab hakata otsima teisi võimalusi seda tüüpi madratsite proovimiseks, ning ka parimat hinda ostmiseks.

Ka internetipoodides nagu Kaup24 on saadaval mitmed soodsad madratsid koos kiire tarneajaga.

Comments are closed.