Antiik sisustuses: luksus või vajadus?

Antiik sisustuses: luksus või vajadus?

Korteri või maja ideaalset sisustust ei ole väga lihtne projekteerida ning ellu viia. Tõeliseks kaunistuseks on antiik, mis ühendab harmooniliselt ruumide põhistiili ja rõhutavad selle ainulaadsust. Lisaks kõrge sotsiaalse staatuse demonstreerimisele on antiikesemed ka väga hea investeering. Aga kuidas vanavara valida ja mis on peamised reeglid selle kasutamisel sisustuses?

Antiigi tunnused:

 • Ajalooline väärtus. Ese peab kajastama oma loomise ajastu peamisi tendentse.
 • Esteetiline väärtus. Sisustuslik element peab olema ainulaadne (haruldane), ilus ja esinduslik.
 • Vanus. Antiikseteks loetakse esemeid, mis on vanemad kui 50 aastat.
 • Materjal. Antiik on valmistatud kallitest materjalidest, näiteks väärtuslikest
  puiduliikidest, luust, marmorist, vääris- ja poolvääriskividest, haruldastest metallidest
  jms.
 • Tuntud omanikud või otsene seos ajaloosündmustega. Tsvetajeva kirjutuslaud või
  põrandavaasid, mis asusid Min dünastia lossis, on ainulaadsed ja omavad suuremat
  väärtust kui tavaline antiikmööbel.

Esemete valik

vanavaraEnne, kui minna “jahile” salongi, või enne, kui te proovite integreerida sisustusse esemeid, mis on pärimise teel teile vanavanematelt tulnud, mõelge läbi funktsionaalsus ning ruumide üldine stiil. Tehke kindlaks, kui suur on üldine lubatud ajalooliste kompositsioonide kogus. Kui te just ei kavatse majast muuseumi teha, siis on mõtekas valida üks-kaks eset toa (ruumi) kohta.

Mida väiksem on ruumi pind, seda miniatuursemad ja ilusamad peavad olema esemed, mis seal asuvad. Väikesed peeglid, taburetid, toolid ja tugitoolid, büroo- ja teelauad moodustavad ühtse terviku praktiliselt iga ruumiga, ja kulud nende soetamiseks ei ole nii suured, kui antiikkapi või -büroo puhul.

Sisustuse grupid

Vanavara peab mitte ainult kaunistama ruumi. Parem on, kui see ühendub sisustuse gruppidega orgaaniliselt, mis oma disaini ja kompositsiooniga hakkab omakorda rõhutama antiikmööbli ainulaadsust ja väärtust.

Lihtsam on antiikesemeid integreerida klassikalisse sisustusse. Võib aga luua ka high-tech või loft stiilis kompositsiooni, peamine on, et ümbritsev foon oleks maksimaalselt neutraalne.

Väga huvitavalt mõjuvad sisustuse grupid-retrospektiivid klassikaliste antiik-heliinstrumentidega, näiteks klaveriga.

Ruumi kaunistamiseks ei pea kindlasti soetama massiivseid esemeid. Mõnikord piisab aintiikkujukesest, küünlajalgadest, dekoratiivsetest taldrikutest ja kandelaabritest. Suuremal määral kehtib see köökide ja vannitubade puhul, mis reeglina on kaasaegse tehnikaga sisustatud.

Hooldus ja kasutustingimused

Antiik nõuab hoolikat ja korralikku suhtumist ja perioodilist hooldust. Sõltuvalt esemete seisundist, võib vajalikuks osutuda temperatuuri ja niiskuse kontroll ruumis. Lisaks ei ole enamikel juhtudel vastuvõetav esemete otsese kokkupuude päikesevalgusega, ning nende paigutamine kütteallikate lähedusse. Kui te soetasite
antiikpuhveti, peab see kauem vastu, kui asetate riiulitele toidunõud ja dekoratiivsed kaunistused. Hoidiste ja kodukeemia ladustamine võib oluliselt lühendada
antiikpuhveti eluiga.

Tõelised antiikesemed on alati kaunis sisustuselement ning hea investeering. Neid eeliseid oskuslikult kasutades tõstate te oma sotsiaalset staatust ja naudite oma kodu mugavust.

Comments are closed.