Parimad katusekattematerjalid maja ehitusel

Millisest materjalist omale maja ehitada? – Sama küsimus kerkib ka katusematerjalide valiku puhul. Milline katus on kõige vastupidavam? Kas tuleks kivi eelistada plekile? Kui palju mõjutab pleekimine katusematerjali vastupidavust ning kuidas toimida suure lumerohkusega piirkondades? Kas katuse kuju ja ehituskonstruktsioon omavad siin vaidluses ülekaalukat rolli?

Kindlastii saab alati valiku teha selle järgi, millised on enamlevinud ning kasutatavad katusematerjalid lähipiirkondades. Kasutades sama värvitooniga ning laadi materjali saab sujuvalt sulanduda teistega sama stiili. Kuid kui pere otsustab siiski katusepleki kasutamise osaks, ei pea kahtlema oma otsuses. Stiil ja välimus mängivad sama suurt rolli kui vastupidavus ning konstruktsioon.

Üldiselt jagunevad katusematerjalid kahte liiki:

  1. looduslikud
  2. tehislikud

Looduslike katusematerjalide hulka kuuluvad pilliroost valmistatud vihid, muldkatus, põhukatus, savikivi katus, puidu sindrid, turbaplokist ja roost tehtud katusematerjalid. Üheks enim kasutatavaks katusematerjaliks Eestis on aastasadu olnud pilliroog. Pilliroogu lõigati katuse ehitamiseks talvel, kui merepind oli külmunud ning jääl kõndimine kerge. Varred pidid olema võimalikult hästi kuivanud ning õues pidi olema võimalikult jahe, et pilliroo kvaliteet oleks parim. Lõikamiseks kasutati vanasti sirpi, sama vahendit mille põhitöö oli suvel vilja lõikamine. 

Hiljem tulid kasutusele iseleiutatud  pilliroo lõikajad, kõigepealt manuaalse juhitavusega ning seejärel automatiseeritud süsteemiga. Maha lõigatud pilliroog tuli juba kohapeal siduda vihkudeks ning asetada hobukaarikule. Kokku kogutud vihid viidi küüni kuivama, kuni tekkis vajadus katuse paigaldamiseks. Roog paigaldati katusele roolattide abil, ning suure 100 ruutmeetrise katuse paigaldamiseks kulus keskmiselt 7 kuni 8 päeva. Pilliroost katus peab hästi vastu tuultele ning vihmale. Siiski rookatuse suurimaks vaenlaseks on mädanik, mis puhul võib ühes otsast tekkida kvaliteedilangus ning mädaniku levikuga halveneb kogu katuse seisukord aastate jooksul kiiresti.

Vaadates muid looduslikke katusematerjali, võib julgelt väita, et rookatus on üks parimaid ehitusmaterjale ning sobib enim maalähedase majaehituse osaks. Kõige populaarsemaks on rookatus Lääne-Eesti saartel ning läänerannikul.

Puidusindritest loodud katus on samuti üks enim taasavastatud katusematerjale, millega kaasneb aastast aastasse kohustus seda hooldada ning seda just tõrvamisega. Tegemist on protsessiga, mis ei ole väga meeldiv ning lõhn jääb püsima mitmeks kuuks. Tõrvamisega tekitatakse puidusindritele veekindlus ning juhul kui tõrvamisega ei tegeleta õigeaegselt, võib vähenenud tõrva tagajärjel tekkida katusesse lekkeid.

Tehislike katusematerjalide alla kuuluvad enim turul müüdavad tooted nagu profiilplekk, kivikatuse plaadid, eterniit, profiilplastik, bituumenplaadid.

Lõuna-Euroopas kasutatakse vaid kivimaterjali katuste katteks sest kivikatuse plaadid on üheks enim pikema elueaga materjal ning nii kindlustatakse oma kodu pikaajaline eluiga. Eestis kasutatakse enim profiilplekki ning bituumenplaate. Bituumen on enim levinud materjal suurte lamekatuste katmiseks, sest veekindluse loomiseks toimub põletamine ning korralik ülekate, samuti ka hilisem bituumen hüdroisolatsioon. Vanamoodne eterniit on nüüdseks unustatud ning uued eterniidi laadsed materjalid on nüüdsest kasutusel..

Profiilplekkide kasutamine on üldlevinud majaehituseks nii põhja kui ka lõuna rannikul. Kuna kohalikud metallitöötlejad soovivad pakkuda võimalikult paljude erinevate profiilidega plekke, saab luua endale sobiva disainiga katuse väikese vaevaga. Plekk on vastupidav ning lihtsasti paigaldatav materjal, mis ei pleeki väga kiiresti ning kinnitamiseks piisab katusekruvidest. 

Kiviplaatide kasutamisega tuleb arvestada ka tagavaraga, sest lõikumisega kaasneb kadu. Lisaks kruvidele tuleb katus kinnitada roovistikule klambrite abil. Katusemeistrid on pikalt olnud arvamusel, et hoolimata kallimast hinnast, võiks majaomanik siiski paigaldada oma majale just sama katuse. 

Bituumeni kasutamine on enimlevinud kaubanduskeskuste, kortermajade katuste katmiseks. Sellist katust tuleb paigaldada professionaalide poolt. 

Comments are closed.