Millist tüüpi aken valida maamajja?

Akende valimine üks tähtsamatest valikutest eluhoone ehitamisel või renoveerimisel. Aknad määravad suuresti kogu maja väljanägemise, mõjutades nii hoone inter- kui eksterjööri. 

Tänapäeval pole harvad juhud, kui akende pind moodustab enamiku hoone välisseinte üldpinnast. Akende valikul ei saa seetõttu lähtuda üksnes selle peamisest funktsioonist ehk päevavalguse läbipääsust tuppa. Mõelda tuleb ka sellele, et aknad peavad olema energiasäästlikud ja soojapidavad ning nende välimus peaks harmoneeruma maja ehitusmaterjalide ja arhitektuuriga. Ka maamaja, olgu või lihtsalt suvila puhul, on need tegurid olulised.

Seega, mistahes aknavalik teha, on selle mõju hoone üldisele väljanägemisele ja  energiatõhususele võimatu alahinnata.

Maamajja sobib naturaalsus

Maamaja akende valikul tuleb esmajoones silmas pidada aknaraami materjali. 

Enamasti on maamajad ehitatud looduslikest materjalidest: erinevad puidud, tellised ja looduskivi on tavalisemad materjalid meie maapiirkondade majade välisfassaadidel. Seetõttu võiks ka aknad olla naturaalsest materjalist. Ühele ehedale maakodule pole sobivamat akent kui puitaken, mis sobib orgaaniliselt ja konflikti sattumata iga kivist või puidust fassaadiga. 

Sama võib tegelikult öelda ka puitalumiiniumakna kohta, mis sarnaselt puitaknaga läheb ühthästi kokku nii vanemat tüüpi puit-või kivihoonega kui ka moodsa betoonmajaga.

Puitakende eeliseks PVC akende ees on nende soojem ja loomulikum väljanägemine ja laialdased võimalused kujundada ja viimistleda neid täpselt nii nagu tarvis. Boonusena saab puit- ja puitalumiiniumaknaid seestpoolt viimistleda teise värvi või viimistlusvahendiga. See tagab, et aken ei sobitu mitte üksnes maja välisilmega, vaid haakub täielikult ka tubade interjööri ja siseviimistluseks valitud materjalidega. Jällegi üks põhjus miks valida maamajja just nimelt puit- või puitalumiiniumaknad.

Puitakende kasuks räägib seegi, et tänapäevaste viimistlusvahendite ja tehnoloogiatega puitaknad kestavad põlvest põlve ja on sisuliselt aastakümneid hooldusvabad. 

Puitalumiiniumakende suurimaks trumbiks on väline alumiiniumprofiil, mis lisab täiendava kaitsekihi ilmastiku eest ja vähendab märgatavalt hooldusvajadust. Alumiiniumprofiilides asuvate äravooluavade abil juhitakse vesi tõhusalt akna puitosadest eemale. Puitalumiiniumaken talub ka suurepäraselt nii karmi pakast, lõputut sügisvihma kui armutult lõõskavat suvepäikest.

Lahendusi rohkem kui üks

Akende visuaalset üldilmet mõjutab olulisel määral ka avatäite stiil. 

Kas valida väikese ruudujaotusega, pisut toretseva ja arhailise välimusega aknad või minna hoopis modernses ja minimalistlikus joones ühe suure klaaspinnaga akende teed – tehnilises plaanis ei ole kummagi lahenduse puhul tootja jaoks takistust. Kliendi paberile pandud soov vormitakse Klarvindueri Tartus asuvas uues tehases reaalsuseks mõlemal juhul.

Vähetähtis pole ka aknatüübi valik. Hingede asukohast sõltuvalt võivad aknad olla nii külg-, alt- ja ülevalt- kui ka kombineeritult avanevad. Klarvindueri tooteportfellis on nii sisse- kui väljapoole avanevad aknad, samuti kombineeritud lahendusega ja mitteavanevad aknad. Tasub meelde jätta, et väljapoole avanevaid aknaid iseloomustab maksimaalne vastupidavus kõikvõimalikele ilmaoludele ja kõrge isolatsioonitase. 

Soojapidavad aknad=soe kodu

Lõpetuseks ei maksa ära unustada, et maamaja aknad – olgu nad silmale nii kenad vaadata kui tahes-, peavad vastama ka tänapäevastele tehnilistele nõuetele ja tarbijate ootustele. 

Kõik uued ehitatavad hooned peavad olema kooskõlas energiamärgise nõuetega ja lihtsalt maitseka väljanägemisega neid kriteeriume täita ei saa. Puitaknad on soojapidavuselt väga kõrgel tasemel ja puitalumiiniumaknad troonivad selles edetabelis kõige ülemisel astmel. 

Klarvindueri kolmekordse klaaspaketiga puitakende soojapidavust iseloomustav U-väärtus on 0,7. See tõendab mustvalgelt, et tegemist on äärmiselt energiatõhusate akendega. Milliseid argumenti on akende valikul veel vaja, sest ela sa linnas või maal – sooja tuba ja madalaid küttekulusid armastab ju ometi igaüks.

Comments are closed.