5 energiasäästlikku kodutehnoloogiat keskkonnasõbralikumaks eluks

Elektrienergia kasutus meie igapäevases elus on suur – koduküttest kuni koduelektroonikani välja. Kodu tarbeks kasutatav energia kogus on tänapäeval suurem, kui kunagi varem. Tarbitav energiahulk võiks olla kordades suuremgi, kuid tänu tehnoloogilisele innovatsioonile ning energiasäästlikele tehnoloogiatele ja standarditele on moodsad seadmed üha enam energiasäästlikumad. Seega, kuigi elektrooniliste seadmete arv meie kodudes on suurenenud, on meie kasutatava energia kogus sellegipoolest langenud, võrreldes vanemat tüüpi tehnoloogia energiakasutusega.

Soojus- ja elektrienergia tootmine saastab keskkonda ja kulutab palju loodusvarasid. Energiasäästlikud seadmed aitavad tarbijatel säästa nii raha kui ka vähendada negatiivset mõju keskkonnanale – muuhulgas vähendada õhku pääsevaid saasteaineid nagu süsinikdioksiid, lämmastikoksiid ja vääveloksiid. Selles artiklis toome välja mõned tehnoloogiad, mis muudavad teie kodud enam energia- ja keskkonnasõbralikumaks.

Nutikad koduelektroonika süsteemid

Me elame maailmas, kus oleme internetiga pidevalt ühenduses. Sama kehtib ka nutika kodutehnika kohta. Moodsaid elektroonilisi seadmeid on võimalik ühendada internetivõrku, varustades seadmed informatsiooniga reaalajas. Ühtlasi teeb see energia tarbimise vähendamise ja kokkuhoiu lihtsamaks. On erinevaid lahendusi, mis suurendavad teie kodu energiatõhusust automaatsete kontrollsüsteemide kaudu. Näiteks seadmed, mis juhivad automaatselt teie kodu kütte- ja jahutusseadmeid, valgustust ja muid kodutehnika süsteeme arvesse võttes välistemperatuuri, õhuniiskust ja valguse taset ja muid faktoreid reaalajas. Lisaks seadmed, mis näitavad elektrienergia hinda reaalajas, annavad kasu elektri ostul börsipaketiga.

Nutikad koduelektroonika süsteemid on võimelised täitma erinevaid ülesandeid. Termostaadid saavad teie kodu toatemperatuuri automaatselt reguleerida. Liikumisandurite abil on võimalik valgustust reguleerida, lastes valgustitel põleda vaid siis, kui keegi viibib antud ruumis või alal. Te võite ka luua ajakava, millal kindlad valgustid end põlema ja välja lülitavad. See tuleb eriti kasuks välisvalgustite puhul, kus valgusteid saab reguleerida olenevalt sellele, millal õues pimedaks läheb. Samuti tagab see südamerahu teades, et kogemata tulesid põlema ei oleks unustatud. Amazon Echo ning Google Home pakuvad süsteeme, mis reageerivad häälkäskluste peale. Need seadmed võimaldavad lisaks teie soovitud muusika mängimisele, küsimustele vastamisele ja uudiste ettelugemisele ka kustutada häälkäskluse peale tuled. Nutikad alarmsüsteemid, mida pakuvad näiteks erinevad turvafirmad, turvavad teie kodu sensorite kaudu, mis võivad olla kombineeritud ka kaameratega. Sensorid ja kaamerad jälgivad erinevaid ruume ja alasid teie kodus, andes teie kodu turvalisusest teile teada ka näiteks nutitelefoni kaudu.

Valgustus

LED valgustid on teinud pika arengu. Võrreldes tavalise hõõgpirniga säästavad LED pirnid kuni 90 protsenti energiat. Kui hõõgpirnis muundatakse elektrienergia valguseks kõrge temperatuuriga, sealjuures 95 protsenti hõõgpirni valgusest soojuseks, siis LED pirnid muundavad elektrienergia otse valguseks. Samuti, kuna LED-valgusti tööiga on kuni 50 000 tundi, aitab see kokku hoida ka hoolduskulude arvelt. Lambipirnide väljavahetamine aitab muuta teie kodu enam keskkonnasõbralikumaks ning samuti säästab pikemas perspektiivis korraliku summa arvete pealt.

Uuenduslik soojusisolatsioon

Soojusisolatsioon on üks kõige olulisematest viisides oma kodu kütmise ja jahutamise kulude kontrolli all hoidmiseks ning vähendamiseks. Tänapäeval on olemas keskkonnasõbralikud ja uuenduslikud komposiitmaterjalid, fassaadimaterjalid ning teised isolatsioonimaterjalid, mis tagavad, et kodusoojus püsiks toas ka külmadel talvekuudel. Uuenduslikud isolatsioonimaterjalid hoiavad ära sooja väljapääsemise pööningu, seinte ja teiste piirkondade kaudu. Tänapäeval võtavad paljud isolatsioonimaterjalide tootjad arvesse ka keskkonda säästvat teguviisi toodete tooraine valikus, tootearenduses ja tootmises. Näiteks üks energiatõhus ja innovaatiline isolatsioonitüüp on vaakumtehnoloogiaga isolatsioon, millel on ränioksiidist valmistatud isoleeriv südamik. Loodussõbraliku isolatsiooni valik tähendab ka kodusisest tervislikku ja meeldivat siseõhku.

Magnetkülmkapp

Kodumasinad, sealhulgas külmikud, veekeetjad, nõudepesumasinad ja pesukuivatid tarbivad palju energiat. Kodumasinate väljavahetamine energiasäästlikumate vastu hoiab elektriarvete pealt kõvasti kokku. Küllaltki uus leiutis kodutehnika maailmas on magnetkülmkapp, inglise keelse nimetusega magnetic refrigerator. Magnetkülmkapp on keskkonnasõbralik tehnoloogia, mis toodab külma, kasutades magnetvälja. Magnetkülmutus tehnoloogia tugineb magnetkalkulaarsel mõjul, mille kaudu on võimalik magnetvälja mõjutamisega materjali temperatuuri muuta. Külmiku süsteemis asuvad magnetkalkulaarsed materjalid, mis läbivad pidevalt magnetiseerimise ja demagneerimise tsüklit, suunavad kapisisese soojus väljapoole. Kuigi süsteem on klassikalise külmkapiga võrreldes hoopiski teine, täidab see seadeldis eeldused, mida ühest külmkapis soovida võime.

Energiasäästlikud aknad

Energiasäästlikud aknad võivad vähendada kütmis- ja kliimaseadmetega seotud kulusid. Automaatsed ja kaugjuhitavad kardinad ja aknakatted on hea lahendus kodu soojapidavuse suurendamiseks, privaatsuse tagamiseks, pimendamiseks ja ka kuumuse eest kaitsmiseks. Automaatsed kardinad on ka ideaalne valik, kui aknad asuvad ligipääsmatus kohas. Lisaks aknakatetele tuleks üle vaadata aknad ise. Vanemat sorti aknad võivad lasta soojal õhul pragudest välja imbuda ning ühekordse klaasiga aknad ei hoia väga hästi sooja. Ühekordsete aknaklaasidega akende väljavahetamine kahekordse klaasiga akende vastu on investeering, mis pikas perspektiivis tasub end ära, kuna hoiab küttearvete pealt raha kokku. Veel suuremat efekti annavad pakettaknad. Kui te siiski ei soovi oma koduaknaid välja vahetada, võite isoleerida olemasolevad aknad, mis aitab sellegipoolest küttekuludelt kokku hoida.

Artikli toob teieni Marmoroc – turuliider fassaadimaailmas

Comments are closed.