Õhksoojuspumbad – kuidas valida

Õhksoojuspumpade puhul on tegemist pooleldi taastuvenergiaga, mis võib aidata sul küttekuludelt raha kokku hoida. Kuid kas need sobivad su elustiili ja koduga?

Uue keskküttesüsteemi paigaldamisest rääkides mõtleks enamik meist koheselt boileritele, gaasiarvetele ja kõige energiatõhusama mudeli saamisele. Kuid boilerid pole ainsaks viisiks, kuidas oma kodu kütta ja võrreldes keskküttepumpadega, täpsemalt öeldes õhksoojuspumpadega, ei ole tegu ka kõige keskkonnasõbralikuma viisiga.

Kuid kuidas need töötavad? Kui palju need maksavad? Kui palju erinevaid õhksoojuspumba süsteeme saadaval on? Ja kas õhksoojuspump sobib sulle koju? Loe õhksoojuspumpade juhist ja saa teada!

Mis on õhksoojuspumbad?

Õhksoojuspumbad ehk õhk-õhk soojuspumbad on keskkütte elemendid. Need on kliimaseade ja külmkapi lähisugulased, kuid need töötavad vastupidiselt.

Õhksoojuspump paigaldatakse õue, enamasti maja taha või küljele ning see neelab atmosfäärist sooja õhku. Kui õues on külm, siis ei tasu sellepärast muretseda, sest õhksoojuspump suudab imada sooja õhku ka -15°C juures. Seejärel soojendatakse soojuspumba abil üksuse siseselt õhk üles.

Soojuspump võtab õhust soojust, mis neeldub pumba sees olevas vedelikus. Vedelik surutakse kokku, mistõttu temperatuur tõuseb ning see surutakse kodu kütmiseks radiaatoritesse või põrandaküttesüsteemi.

Õhksoojuspumpade puhul on tegemist pooleldi taastuvenergiaga ning see võib aidata sul raha kokku hoida (loe altpoolt õhksoojuspumpade hindade ja kulude kohta täpsemalt), kuid mis veelgi parem – need vajavad väga vähest hooldamist ning need ei vaja kütust.

Kas ma saan enda kodus õhksoojuspumpa kasutada?

Kõige olulisemaks sammuks on teha otsus, kas õhksoojuspump sobib sulle koju. Õhksoojuspump kasutab õhu soojendamiseks elektrit ning kuna pump töötab kõige paremini madalatel temperatuuridel, sobib see kõige paremini põrandaküttesüsteemidele või suure pindalaga radiaatoritele.

Kuna see soojendab õhku madalamal temperatuuril kui tavapärased süsteemid, töötab see kõige paremini hästi soojustatud kodudes, millel on efektiivne isolatsioon ja mis on tehtud ilmastikukindlaks. Seade paigaldatakse õue ning seega vajab see vaba ruumi, et selle saaks seina või maa külge kinnitada.

Õhksoojuspump on eriti heaks investeeringuks veel siis, kui sa alles ehitad endale elamist, sest see vähendab paigalduskulutusi.

Kas õhksoojuspump on keskkonnasõbralik?

See sõltub asendatavast kütusest, kuid üldiselt on õhksoojuspumbad keskkonnasõbralikud ning toodavad vähem süsihappegaasi, kui traditsioonilised süsteemid.

Kuna kütmisel on põhikomponendiks õhk, siis põhineb see taastuval allikal. Seetõttu võid sa kvalifitseeruda Renewable Heat Incentive Scheme jaoks (vaata altpoolt). Kuid seade vajab töötamiseks veidi elektrit, seega, kuigi see on võrreldes teiste kütmisviisidega keskkonnasõbralikum, eritab see siiski süsinikühendeid.

Kui palju õhksoojuspumba kasutamine maksab?

Palju kasutamine maksab, sõltub juba kinnisvaraomandist endast, eriti veel sellest, kas sa kasutad põrandakütet või mitte, kui suur su kodu on ja kui hästi see on soojustatud.

See sõltub ka sellest, kas süsteem on korrektselt seadistatud ning selle kohta peaks saama infot paigaldaja käest. Tõenäoliselt jätad kütte pikemaks ajaks sisse, kuid madalama temperatuuriga.

Kas õhksoojuspump on kuluefektiivne või mitte, sõltub suuresti sellest, millist kütuse tüüpi see asendab. Kui su kodu on ühendatud gaasivõrguga, on see vähetõenäoline, et õhksoojuspump sul raha kokku hoiab.

Kui see asendab elektri- või kivisöesüsteemi, siis osutub see tõenäoliselt kuluefektiivseks lahenduseks.

Mis on õhksoojuspumba eelised ja puudused?

Õhksoojuspumba peamisteks eelisteks on:
• Need toodavad vähem süsihappegaasi ja on seega keskkonnasõbralikumad
• Need ei vaja peale paigaldamist eriti hooldust
• Neid saab suvel kliimaseadmena kasutada
• Need kasutavad elektrit efektiivsemalt kui elektrikütteseadmed

Peamisteks puudusteks on:
• Sul peab olema selleks sobilik kodu, kus on piisavalt ruumi, et sa selle õue paigaldada saaksid
• Ideaalis peaks sul olema põrandaküttesüsteem, et kütmine oleks maksimaalse efektiivsusega
• Need võivad olla jahedamad kui traditsioonilised radiaatorid, seega tuleb neid vajadusel kauem sees hoida

Millised keskküttepumbad veel olemas on?
Saamaks infot erinevate keskküttepumpade kohta ja leidmaks, milline sulle kõige paremini sobib, saab lugeda keskküttepumpade ja -süsteemide juhist, mis asub aadressil soojuspumpadest.

Artikli aitas tõlkida Bestair, ettevõtte mille valikus on mitmeid erinevaid soojuspumpade liike, näiteks maasoojuspumbad, õhk-vesi soojuspumbad ja õhk-õhk soojuspumbad.

Comments are closed.