Millist õmblusmasinat valida?

Tore on see, kui inimesel tekib soov osta endale õmblusmasin? Muidugi tekib kohe küsimus, et millist õmblusmasinat valida. Uisapäisa otsustamise asemel tasub hetk maha võtta ja selleks, et antud küsimusele vastata, esitada paar küsimust iseendale:

  • Millised on mu õmblusalased oskused?
  • Mida ma soovin õmmelda?
  • Kas mul on kindel koht õmblusmasinale või tuleks seda pidevalt liigutada?

Kuigi algul tundub eelnevatele küsimustele vastuse leidmiseks mõtlemine naljakas, siis korralik eeltöö aitab soetada õmblusmasina, millega ollakse rahul ning mis teenib pikki aastaid ilma probleemideta.

Algajal õmblejal või inimesel, kes pole õmblusega varem kokku puutunud, pole mõtet soetada väga kallist masinat, millel on rohkelt erinevaid funktsioone. Näiteks Eesti ühe populaarsema veebipoe Hansapost õmblusmasinad kategooria alt leiate õmblusmasinaid hinnavahemikus 129 kuni 869 eurot. Iga lisafunktsioon annab hinnale paar numbrit juurde aga algaja ei pruugi osata ega isegi tahta neid kasutada. Uue lisafunktsiooni õppimine ei pruugi olla väga lihtne ning enne kui pole selged õmblemise põhitõed, ei tasu oma aega sellele kulutama hakata. Samamoodi, kui selgub, et õmblemine ikkagi ei istu või tuntakse soovi parema õmblusmasina järgi, on lihtsama ülesehitusega masinat kergem ka järelturul edasi müüa.

Kergriidest on muidugi lihtsam õmmelda (padjapüürid, tekikotid, lihtsamad riided) ja sellega saab suurem osa masinatest ilma mingite probleemideta hakkama. Kui aga on mõte valmistada midagi venivast kangast (retuusid, puuvillasest trikotaažist beebiriided jne) või paksemast materjalist (teksariie või pusade õmblemise riie), siis sellega ei pruugi iga õmblusmasin toime tulla. Muidugi on olemas variant osta lisataldasid, ent ka need ei sobitu alati masinaga.

Õmblusmasina kaal on täpselt sama oluline kui muud aspektid – liiga kerge masin võib laua peal lihtsalt „jooksu panna“, kui hoolega vuristada. Samas liiga raske masin võib kasutajale liiga teha, kui seda on vaja pidevalt tööpinnale ja tööpinnalt ära tõsta. Seetõttu tuleks hoolikalt mõelda, kui tihti on vaja õmblusmasinat liigutada, kas seda on mugav liigutada või kas ehk saab õmblusmasinale leida kindla koha, kus see rahulikult paigal saab olla.

Kindlasti aitab ülalmainitud tekst küsimusele „Millist õmblusmasinat osta?“ kergemini vastuse leida. Kui juba on tehtud valik mudeli ja soovitud funktsioonide osas, on veel paar asja, millele tasuks tähelepanu pöörata:

Õmblusmasina valikul on hea vaadata seda, et masinal oleksid pigem metallosad, kui plastikosad. Kuigi metallkorpusega masinaid reeglina kodukasutajate jaoks ei tehta, võiksid vähemalt tihedamini kasutatavad ja eriti liikuvad jupid olla metallist. Plast kulub kiiremini ja see suurendab tõenäosust, et varsti on vaja lisakulutusi teha, et masinat edasi kasutada.

Tasub arvesse võtta ka teiste inimeste kogemusi: kasutajatelt on palju kiitusi saanud Singeri, Janome ning Brother õmblusmasinad. Üks võimalus on erinevates internetifoorumites uurida, millise masina on soetanud sarnase õmblushuviga inimesed. Ja muidugi võib ka poes julgelt abi ja nõu küsida, et lahkuda just sellise õmblusmasinaga, mis kõige paremini soovitut ellu viib.

Comments are closed.