Ergonoomiline kontoritool – kuidas valida õige?

Kontoris töötamine tähendab suurt osa ajast tooli peal istumist. Keha asend, mis lisab oluliselt pinget selgroole. Seega vältimaks seljaprobleemide teket, on tähtis omada ergonoomilist kontoritooli, mis toetab teie selga ja soodustab head istumisasendit.

Milline on parim ergonoomiline kontoritool?

Tänapäeval on loodud palju ergonoomilisi kontoritoole. Ükski neist ei ole ilmtingimata parim, siiski on mitmed tähtsad asjad, mida vaadata hea ergonoomilise kontoritooli juures. Need faktorid aitavad individuaalsetest vajadustest lähtuvalt leida just parim tool. Antud artikkel annab nõu ergonoomiliste toolide osas, mida saaksid kontoris kasutada inimesed, kellel on seljaprobleemid.

Kuula lisaks erinevaid ideid, kuidas turgutada töötamisest väsinud keha.

Millised on hea ergonoomilise kontoritooli omadused?

Arvestades traditsioonilist kontoritooli, siis seal on mitmed asjad, mis just ergonoomiline kontoritool peaks olema.

Istme kõrgus -kontoritooli istme kõrgus peaks olema kergelt reguleeritav. Istme kõrgus, mis on põrandast 40-55 cm kõrgusel peaks sobima enamus inimestele. See lubab inimeste jalgadel olla täielikult maas, reied horisontaalselt ja käed samal kõrgusel laua kõrgusega.

Istme laius ja sügavus – istme peaks olema piisavalt lai ja sügav, et ükskõik milline kasutaja saaks seal mugavalt istuda. Tavaliselt standard laius on 45-50 cm. Sügavus (eest istme taguseni) peab olema piisav, et istuja saaks oma selja seljatoele toetuda ja samal ajal jättes 5-10 cm kõrvede taguse ja tooli istme vahel.

Istmetaguse tugi – alaselja toetus on ergonoomilise tooli puhul väga tähtis. Alaseljal on sissepoole kõver kurv, mis pikemaid perioode istudes võib tekitada loomuliku asendi ja tüve liigset kurnamist. Ergonoomilised toolid peaks kasutama reguleeritavaid alaselja tugesid (nii kõrguse kui sügavuse osas), et igaüks saaks endale õige asendi sisse seada. Eesti üks laiema valikuga ergonoomiliste kontoritoolide pakkuja on Home4you. Minge ja proovige ise järele tooli. Nende esindused on Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres, Jõhvis ja Narvas.

Seljatugi – ergonoomilise kontoritooli seljatugi peaks olema 30-50 cm lai. Kui seljatugi on toolist eraldi, siis see peaks olema reguleeritav kõrguse ja nurga osas. See peaks toetama selja loomulikku kurvi ja eriline tähelepanu peaks olema pööratud lumbaalsele osale.

Istme materjal – kontoritooli istme ja seljataguse materjal peaks sisaldama piisavalt polstrit, et saaksid istuda mugavalt ka pikema perioodi. Tugevamatel pindadel on eelistatum hingav riie/kangas.

Käetoed – kontoritooli käetoed peaks olema reguleeritavad. Käetoed peaks lubama kasutaja kätel mugavalt puhata ja õlad peaks olema lõdvestunud. Küünarnukid ja käte alumised osad peaksid õrnalt puhkama. Käsivarred ei tohiks olla käetoel samal ajal kui sa trükid.

Pöörlemine – iga tavalist stiili või ergonoomiline kontoritool peaks olema kergelt pöörlev/liikuv, et kasutaja saaks kergelt liikuda soovitud piirkonda oma laual.

Antud teemal on ka kirjutatud suurepärane artikkel nõuannetega Tartu Ülikooli lehel nimega Ergonoomiline töökoht just sinule.

Comments are closed.