Uuringud näitavad, et pikem uni suurendab naiste ajupotentsiaali, kuid mehed võidavad rohkem lühikestest uinakutest

Uuringud näitavad, et pikem uni suurendab naiste ajupotentsiaali, kuid mehed võidavad rohkem lühikestest uinakutest

Eelnevad uuringud viitavad, et naised vajavad rohkem und, sest nende aju ehitus on meeste omast keerulisem.

Hea ja sügav uni suurendab naiste ajupotentsiaali, samas kui mehed lõikavad naistest rohkem kasu lühikestest uinakutest. Max Planck`i instituudi teadlased analüüsisid 160 täiskasvanu unemustreid, leidmaks kuidas uni mõjutab inimese intellektuaalseid võimeid. Uuringu tulemusi esitleti Kopenhaagenis toimunud Neuroteaduste Foorumil.

Teadlased jälgisid valitud inimgrupi unemustreid ning tegid intellektuaalsust mõõtvaid teste hindamaks mõtlemist ja probleemide lahendamise oskust. Nad jälgisid nii meeste kui ka naiste une sigmalaineid (vahetult enne uinumist toimuv lühiajaline ajutegevuse suurenemine), leidmaks nende seoseid erinevate une staadiumitega.

Naiste puhul olid sigmalained, mida seostatakse ka suurema intellektuaalsusega, kõrgemad kui naised jäid sügavasse unenägudeta unne. Meeste puhul selliseid seoseid ei leitud. Ent meeste ajuaktiivsuse analüüsid näitasid kõrgemaid sigmalained kui nad uinusid vaid lühiajalisse unne.

Professor Martin Desleri sõnul näitavad tulemused, et seosed une sigmalainete ja intelligentsuse vahel on keerulisemad kui senini arvati. “On palju erinevaid faktoreid, mis määravad inimese intellektuaalse võimekuse ja uni on vaid üks neist. See meeste ja naiste peal tehtud uurimistöö annab meile täpsema raamistiku uneuuringute järgmiseks faasiks, milles keskendutakse individuaalsete unemustrite erinevustele.”

Loughborough Ülikooli Uneuuringute Keskuse teadlased on varasemalt leidnud, et naised vajavad meestest rohkem und, sest nende ajutegevus on keerulisem. Probleemi uurimisega tegelenud professor Jim Horne`i sõnul kipuvad naised tegelema mitme erineva asjaga üheaegselt, mistõttu on korraga kasutuses suurem osa ajust kui meestel. “Just seepärast on naiste unevajadus ka suurem”, kinnitab professor Horne.

Artikli toob teieni ArtiaClinic – ilukirurgia erakliinik Viimsis